Україну чекає обмеження іпотечного кредитування


 
Вернуться к списку новостей
18.07.2008

Україну чекає обмеження іпотечного кредитування


 

Володимир ЛАВРИНЧУК, голова правління «Райффайзен Банку Аваль».

Банки мають переглянути свою стратегію стосовно кредитування населення в умовах фінансової кризи. Ринок кредитування населення перегрітий, є відчуття, що деякі ринки вже перебувають в зоні більшого інтересу, ніж це мало бути, зважаючи на макроекономічну ситуацію в Україні. Ми плануємо уповільнення темпу зростання. Банки будуть кредитувати населення і надалі, проте буму 2006-2007 років можна не очікувати. Показники за 5 місяців поточного року засвідчили уповільнення кредитування.

Політика НБУ

Треба сказати, що заходи НБУ є практичними і дуже обґрунтованими, тому що макроекономічна ситуація говорить про обмеженість цього ринку і банки вимушені будуть переглянути свою стратегію. В Україні ринок фінансових послуг є недосконалим, ще слабо розвиненим, немає багатьох фінансових послуг. Тому я не прогнозую виходу з ринку гравців, особливо тих, які прийшли з великих міжнародних фінансових груп.

Банкіри проти коливань, які активно відбуваються зараз. Хоча сам процес здешевлення долара відбувається поступово і банки з цим справляються без спеціальних програм. Тому політика НБУ є зрозумілою, за винятком тих радикальних об’яв зміни курсу, які відбулися місяць тому. На міжбанку курс іще нижчий. Знову виникає питання, що ми обліковуємо операції по курсу НБУ, а фактичний курс все одно нижчий. Питання здешевлення долара об’єктивно залишається. Поведінка НБУ полягає не в тому, планує він змінювати чи не змінювати курс. Насамперед цікавить: чи курс Нацбанку адекватний ринку на кожен окремо взятий день?  І в який бік буде рухатися Національний банк, і з метою чого? Не посилити чи послабити курс, а зберегти ціни. Якщо це впливає на стабілізацію цін, то ця політика в середньостроковій перспективі буде виправдана. Показники інфляції 0,8% у червні говорять про те, що результат є. Інша справа, що стабілізація цін не становить єдину мету монетарної діяльності, а треба ще активізувати виробництво. Поки що ВВП, який прогнозується, був 5,5%, але тепер є прогноз у 6,7%. Якщо поведінка НБУ збереже ці показники, можна буде аплодувати цим заходам.

Не депозитом єдиним

Як вкладник я очікую, що при високій інфляції має бути якась компенсація по депозиту. Інша справа, що депозит не є єдиним інструментом у фінансах. Сьогодні більша частина видів кредитів пов’язана з довгостроковим кредитуванням населення. Ці кредити не можуть бути дорогими, бо їх не можна буде повернути. Але ціна кредитів залежить від депозитів. Тому як тільки депозити будуть високі, ми зупиняємо всі програми довгострокового кредитування населення і повертаємося на коло падіння виробництва, зниження попиту і рівня життя. Підсумок — ціна на депозити зростає, але у них є межа. Іпотеки не може бути в доларах більше 12-13%. В гривні вона не може бути більше 16%. Не можна зупинити іпотечні програми з двох причин. Перша — сьогодні вже драйвер розвитку банківського сектору запущено. Друга причина — населення має смак до цього, вже є певні стандарти життя. Але банки не можуть і не будуть платити більше, бо треба цьому ж населенню видавати кредити. Там де є підвищення ставок вище цих меж, я вважаю, що це короткострокові програми.

Ми підвищуємо ставки, але не суттєво, щоби зберегти зацікавленість до іпотечного кредитування з боку населення.

Источник: http://delo.ua/



Доска объявлений

Раздел Предложения Добавить
Продажа квартир Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Продажа домов, дач Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Продажа земли Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Продажа офисов Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Продажа торговых помещений Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Аренда квартир Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Аренда домов, дач Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Аренда офисов Киев (-) Украина (-) Ваш вариант
Аренда торговых помещений Киев (-) Украина (-) Ваш вариант